belgium_railway_retired_698919_lDe spanningen lopen op tussen Nederland en België. De Belgen hebben natuurlijk een punt. Al sinds jaar en dag zit Nederland de Belgen economisch dwars. Nu weer dat geintje met de Westerschelde die niet wordt uitgediept. Gisteren schreef Holman in Het Parool dat de Belgen ons haten. We legden de kwestie voor aan onze Belgische correspondent Jan Haerynck. Hij zegt: Het is geen haat. Het is angst.

De bijgaande foto’s tonen wagons van de Belgische spoorwegen, aangetroffen in de Voerstreek, vlak bij de Nederlandse grens. Fotograaf: Bart van Dijk.

belgium_railway_retired_698944_l

He Jan,

Wat denk je, wordt het oorlog tussen België en Nederland? Het is me wat met die uitdieping van de Westerschelde, die nu weer is uitgesteld vanwege vage milieuredenen. Arm Antwerpen, dat in deze toch al zo moeizame tijden nu nog steeds niet die superschepen kan laten binnenvaren met al die containers. Ik sprak overigens onlangs iemand met connecties in de havenwereld, en die vertelde me dat er momenteel een ingewikkeld spel gespeeld wordt over de belangen van de Tweede Maasvlakte (de grootste speler), Antwerpen (de tweede), maar ook Terneuzen-Gent (de derde). Het gaat allemaal om bedragen waar je wel een paar miljoen biografieën van Jan Hoet zou kunnen schrijven, en toch zijn dit verhalen waarover je in de pers maar weinig leest.

Waar je wel veel over leest zijn de eventuele spanningen tussen België en Nederland. Dat gedoe met die Belgische spoorweg door dat stukje van Nederlands Limburg, die er ook vanwege ‘milieuredenen’ maar niet komt, gewoon om ‘onze’ Betuwelijn te redden. En dan die Westerschelde. In het Belgische parlement zou iemand gezegd hebben dat de Belgen de Zeeuwse mosselen moeten boycotten. Ja hoor, daar zijn ze veel te dol op.

Die oorlog komt er niet, dat weet iedereen wel. En die doorgaande TGV komt er ook heus wel. Maar volgens Holman in Het Parool haatten de Belgen Nederland. Kijk, dat is nou interessant. Het zou best wel eens kunnen. Niet dat jij mij haat, of Arthur, maar meer in het algemeen. Ik hoor wel eens over café’s in Antwerpen waar de haat bezongen wordt op de Hollanders die er luidruchtig hun poen op komen maken, die altijd zo arrogante Hollanders. En die Belgenmoppen, dat weten ze in België heus ook wel.

Wat denk je, Jan, zou het?

Joost

***

belgium_railway_retired_698925_l

Hoi Joost, vergeet je niet dat het vandaag de verjaardag is van Charles Bukowski? Daar trek ik een blikje tonic op open. Wat heeft die man mijn leven bepaald! Maar je vraagt me of we jullie haten zoals de magische Theodor Holman puntgaaf schreef in Het Parool van dit weekend. Hij baseert zijn stelling op de dwaze oproep van Vlaams Open-VLD parlementslid en lid van het Antwerps havenbestuur Annick De Ridder. Ze is een actie begonnen om de Zeeuwse mosselen en oesters te boycotten. Ze leurt daarvoor zelf met affiches door haar stad.

Aanleiding is dat Nederland de beloofde verdieping van de Westerschelde voor de Antwerpse haven waarschijnlijk niet tijdig klaarkrijgt. Antwerpen loopt zo veel inkomsten mis.

“Ik merk dat er veel steun is bij de handelaren”, zegt De Ridder, die opmerkt dat Nederland ook al moeilijk doet bij de heropening van de goederenspoorlijn IJzeren Rijn vanuit Antwerpen naar Duitsland. Het parlementslid wil daarom dat Vlaanderen ook andere samenwerkingen met Nederland gaat heroverwegen, zoals de hogesnelheidstrein. Ze betwijfelt bijvoorbeeld of de gezamenlijke kandidatuur voor de organisatie van het WK voetbal 2018 wel door kan gaan. “Met een buur die je een mes in de rug steekt. Goed nabuurschap heeft zijn grenzen”, aldus De Ridder in De Standaard.

Ons Annick staat niet bekend als de slimste van de klas en Antwerpen wordt zodanig goed bestuurt door de immens populaire socialistische burgemeester Patrick Jansen dat enkel zijn woorden er toe doen. Annicks boycot wordt in Vlaanderen dan ook weggelachen.

Gisteravond heb ik als protest tegen zoveel onzindelijkheid anderhalve kilo heerlijke Zeeuwse mosselen gegeten. Annick bereikt met haar puberale actie alleen maar mee dat de Belgenmoppen bij jullie weer uit de kontzak worden gehaald.

Holman leidt uit dit alles af dat de Belgen jullie haten, fout! Wij zijn gewoon bang van jullie. Als ik tijdens een bbq laat vallen dat ik wel eens Nederlandse werkgevers heb, schuiven ze me een mooi brok vlees toe en vragen ze of ik echt zoveel wordt afgeblaft, of mijn verhalen zonder pardon terugkrijg. Als ik hen probeer te overtuigen van het feit dat het geen Nederlandse hoofdredacteur was die mijn elleboog met een hamer te lijf is gegaan, schudden ze meewarig hun hoofd. Zou ik dan zo slecht zijn dat ik geen werk in eigen land vind?

Vlamingen begrijpen al helemaal niet dat je voor je plezier de grens oversteekt. Niet alleen omdat het eten zo slecht is maar omdat de obers ons afblaffen en ons meestal in het Engels aanspreken. Wij vrezen ook dat jullie ons met dedain aankijken en Vlaanderen als niks meer beschouwen dan een dikke grens tussen Amsterdam en jullie vakantiehuisje. Néé, geen haat maar grote angst overvalt ons als een Hollander in onze tuin staat. Dààrom halen we voor jullie het lekkerste eten en trappist uit de kelder, zoals je bij een ziedende hond doet: Om te zorgen dat jullie onze kindjes niet zullen bijten. Heel hartelijk, Jan


9 reacties op “De Belgen zijn bang van ons”

  1. De Snotverlosser zegt:

    Waarom Nederland haar Belgische containerconcurrenten zou moeten helpen ontgaat mij zogauw even.
    Maar niet getreurd, een mosselboycot zie ik graag: dan blijft er meer voor ons over en ook nog eens tegen een lagere prijs. Bovendien gaan de producenten dan op zoek naar nieuwe afzetmarkten, hetgeen alleen maar voordelig voor ze is. Als we dan en passant ook nog afgeraken van het WK voetbal, kan m’n dag absoluut niet meer stuk. Dat is dan de spreekwoordelijke icing on the cake.

  2. Pemke Neksema zegt:

    Ik kan me wel voorstellen dat die Belgen het niet meer pikken. De bureaucratie in Nederland is ook zo absurd, dat pikken de hollanders nu wel (al jaren) maar zij zijn er helemaal klaar mee.

    Ik geef ze groot gelijk, dit zijn de slimme Belgen. Succes.

  3. Prof. Drs. G.B.J. VanFrikschoten zegt:

    Geen kwaad woord over Holman. In principe is alles wat hij zegt waar. Ook hier gaat dat weer op. Toen ik in Antwerpen aankwam excuseerde mijn Bart zich al op het perron voor de vijandige houding van de mensen die ik nog zou gaan ontmoeten daar. Hun haten Hollanders, zei Bart. Kut Nederlanders met hun grote waffel en hun gedram. Maar hij zou dat zeker en vast rechttrekken. Nou, dat heb ik geweten. Wat een feest!

  4. Wannes zegt:

    Maar hoeveel jaar heeft Nederland de Belgen niet achter de vodden moeten zitten om de Maas en Schelde weer een beetje schoner te krijgen er leefde geen vis of plant meer in die wateren. Nergens trokken ze zich iets van aan.

    En dan ons transport steeds maar treiteren. Nederlanders zouden te hard rijden, ze rijden slecht,
    tol invoeren en uit haat worden er voor elk wissewasje bekeuringen gegeven.

    Belgen voelen zich altijd verongelijkt als niet direct aan hun wensen wordt voldaan. Laat ze maar lekker wachten en als het gaat vervelen graven ze maar een kanaal naar de kust, dat deed Amsterdam
    al decennia geleden toen er nog een degelijk bestuur zat.

  5. Francisco Jiménez de Cisneros zegt:

    Als hoofdredacteur kan ik ‘…wordt…bestuurt…’ niet goed rekenen. Rare hoofdredacteuren, die Nederlandse hoofdredacteuren.

    Ik haat Belgen trouwens. Vind het Grote Klootzakken, Slijmerige Kwallen, Achterbakse Knolrapen en wat er verder in de aanbieding is bij de Aldi.

    Zo. Hertje weer gelucht, plezierige avond saâm.

  6. Francisco Jiménez de Cisneros zegt:

    Met de Walen heb ik trouwens geen moeite. Dat komt denk vooral omdat ik er nog nooit één ontmoet heb en dat ook zo wil houden.

    Maar…als het ook Belgen zijn – en dat zijn het – dan kunnen we natuurlijk rustig spreken over Kut-Walen. Want zo is het ook.

  7. paul beeckman zegt:

    Ik ga met een gerust hart een weekje hollanderen in friesland
    in vlaanderen blijven jullie van harte welkom
    met de baggerspecie kunnen jullie trouwens nog wat land inpolderen achter de dijken
    nood breekt wet

  8. Marnix zegt:

    Van onze christelijke mannenbroeders regering mag, naast de VOC-mentaliteit, worden verwacht dat als ze zich in verdragen heeft verplicht de Westerschelde dit jaar uit te baggeren dat ook gebeurt. Een man een man, een woord een woord.

    Wat anders is of het wel zo slim is om zeehavens te hebben die niet aan zee liggen. Zo’n ligging was in het verleden misschien logisch, maar nu niet meer. De verbindingen met de zee kunnen niet ongelimiteerd worden uitgediept om steeds grotere en dieper liggende schepen toe te laten en met de verwachte zeespiegelstijging wordt dat ook een onverantwoorde zaak. In feite verlangt de Delta-aanpak al een (open) afsluiting van de Westerschelde. Vanwege de zuiderburen is dit vervangen door dijkverhoging waardoor een stormvloed Antwerpen en omgeving onder water zal zetten. De verwachte stijging van de zeespiegel vraagt om andere maatregelen. Ook omdat het Antwerpse anders in een binnenzee zal veranderen.

    Hoe dat moet, daarvoor geeft het net als Antwerpen inlands gelegen Rotterdam het voorbeeld. Een regelbare afsluiting in de aanvoerweg, toegang beperken tot een bepaalde grootte en diepte en voor schepen die daar bovenuitgaan een haven aan zee.

    Het is dus onontkoombaar dat in de Westerschelde een kering komt en dat als Antwerpen zijn positie als haven wil behouden het bij Zeebrugge zijn Maasvlakte ontwikkelt.

  9. De Verbelger zegt:

    Pemke: ooit weleens naar de Belgische bureaucratie gekeken? Whaha, ik denk dat NL naast België eruit ziet als een gesmeerde trein.

    De argumenten van de NL mileudefensie zijn overigens gegrond, daar zou iedereen eens naar moeten kijken. Wat ik niet begrijp is hoe zo’n afspraak over de uitdieping westerschelde tot stand is gekomen zonder een vooronderzoek.

    Ik woon nu 4 maanden in Antwerpen, en je hebt aardige en minder aardige belgen. Helaas is de laatste groep in de meerderheid. En ik dacht dat ik weleens gefrustreerd kon zijn, ik ben van dat idee genezen.

    Stelletje arrogante onfatsoenlijke jaloerse eikels, dat zijn het.

Boeken

Koop mijn boeken bij Bol.com Koop mijn boeken bij Bol.com
Klik hier voor een overzicht van mijn boeken